Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları

Su içmenin faydaları bilinen bir gerçektir. Hele günde en az 2 litre su içmenin faydaları saymakla bitmez. İnsan vücudu için en önemli gereksinim kaynağı sudur. Kan dolaşımını sağlayan su, içtikçe insanı güzelleştiren bir besindir. Su içmenin böbreklere faydası boşaltımı sağlaması nedeniyle oldukça fazladır. Su içmenin mideye faydaları ise sindirim sistemini çalıştırması yönüyle dikkat çekmektedir.
Su içmek, eklemlere destek verir, vücut ısısını dengeler. Bununla birlikte açlık hissini de azaltır. Vücuttaki toksinleri temizleyerek tertemiz bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Suyun yerini hiçbir besin tutmamaktadır.
Su tüketiminin başlı başına herkesin günlük olarak yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur. Su içmenin vücuda faydaları çok çeşitli olmakla birlikte susuz kalmak da vücuda pek çok zarar vermektedir. Bu sebeple yeteri kadar su içmek hayati önem taşır. Düzenli su içmenin faydaları vücudu düzenli olarak toksinlerden arındırdığı ve sindirim sistemine destekte bulunduğu için oldukça önemlidir. Susuz kalmanın kas kramplarına sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Bu sebeple bu krampları yaşamamak adına düzenli su tüketimi sağlayabilirsiniz.
Kasların büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Yani su içmenin kaslara faydası göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Su içmenin faydaları nelerdir diye soracak olursanız size bir sürü madde sayabiliriz. Örneğin kırışıklık oluşumunu geciktirir. Kan dolaşımını kolaylaştırarak daha sağlıklı olmanızı sağlar. Ayrıca su içmenin bağırsaklara faydaları da saymakla bitmez. Vücut ısısını dengelemekle kalmaz ödem atmaya da yardımcı olur.
Su içmenin beyne faydaları arasında sayılabilecek bir sürü etken vardır. Suyun beyne bu denli yararlı olmasının en büyük sebebi de beynin büyük çoğunluğunun sudan meydana geliyor olmasıdır. Su içmenin saça faydaları da bulunmaktadır. Saçların kırılganlık özelliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Susuz kalmak baş ağrısına ve gözlere vuran ağrıya sebep olabilir. Bu sebeple su içmenin göze faydaları arasında bu ağrıyı engellemesi de sayılabilmektedir.
Su içmenin başlıca faydaları bu şekilde sıralanmakla birlikte daha onlarca faydasının olduğunu da belirtmek gerekir.

Yatmadan Önce Su İçmenin Faydaları
Yatmadan önce su içmenin faydaları özellikle hücre yenilenmesi yönündedir. Dinlenmeye geçen bedenin, gece boyunca su kaybedeceği de göz önünde bulundurulursa, uyku öncesi tüketim için en iyi zamanlardan birisidir. Ayrıca gece su içmenin faydaları arasında sayılabilecek pek çok madde bulunmaktadır.
Uyuduğunuz süre boyunca vücudunuzdaki hücreler yenilenme işlemine tabi tutulur. Yaralar iyileşir, hücreler gençleşir. Vücut bu işlemler sırasında kalori yakmaya da devam eder. Bu sebeple gece uyumadan önce içilen su sayesinde gece uyurken kalori yakmanızı da daha kolay ve mümkün hale gelir. Su içmenin zayıflamaya faydası olduğu da bu şekilde söylenebilir.
Gece su tüketimi, sindirim sistemini ve vücuttaki toksik maddeleri de temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca gece uyku döngüsü boyunca terlemeniz olasıdır. Bu olasılıkla beraber vücudunuzun susuz kalması muhtemeldir. Bununla birlikte uzun saatler uykuda geçen zamanda vücuda su alımı olmamaktadır. Bu sebeple uyumadan önce yeteri kadar su içmek hem terlemeniz durumunda kaybettiğiniz sıvının sizin için zarar verici boyutlarda olmamasını sağlayacaktır hem de uykuda geçen zamanınızda susuz kalmanızı önleyecektir.
Yatmadan önce su içmenin kalp krizini önlediğine dair de araştırmalar bulunmaktadır. Bu sebeple gece uyumadan önce yeteri miktarda su tüketmek en az gün içerisinde yeteri kadar su tüketmek kadar önemlidir.

Kahvaltıdan Önce Su İçmenin Faydaları
Günlük su içmenin faydaları saymakla bitmez. Ancak günün belirli saatlerinde içilen suyun farklı etkileri de görülebilmektedir. Kahvaltıdan önce yani yeni uyandığınız zaman su içmenin bazı yararları vardır. Sabahları aç karna içilen su vücudu uyandırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanında toksinlerden de vücudun arındırılmasına yardımcı olur. Bu da hastalıklardan korunmak için ihtiyacımız olan şeydir. Gece boyunca vücudumuzda hücrelerin yenilenmesi için çalışılır.
Sabah saatlerinde atık maddelerin vücuttan atılması için su içmek önemlidir. Bu sayede atık maddeler idrar yoluyla atılabilmektedir. Aç karna su içmek cilde de iyi gelmektedir. Cildin esneklik kazanmasını sağlar. Bununla birlikte kırışıklık oluşmasını da geciktirir. Organların sabah canlanması için de su içmek önemlidir. Bu sayede organlar gün boyu sağlıklı bir şekilde çalışır. Aç karna su içmek açlık hissini de bastıracağından dolayı fazla yemenin önüne geçer. Mideniz su ile dolar ve yiyecek için daha az yer kalmış olur. Bu sayede de daha az yemek yersiniz ve zayıflamaya etkisini gözlerinizle görebilirsiniz.
Sabahları aç karna su içmenin bir diğer önemli etkisi de lenflere olmaktadır. Lenflere sağladığı yararın yanında bağırsak ve boşaltım sistemine de etki ederek sağlıklı bir boşaltım gerçekleştirmemize katkıda bulunur. Uyku halini ve yorgunluğu da alacağı için sabahları ılık su içmenin faydaları sizin için oldukça hayat kurtarıcı olacaktır.
Kahvaltıdan önce içilen su bağırsakları uyaracaktır. Bu şekilde de kabızlığı önlemesi adına oldukça önemli bir etkisi olduğu söylenebilir. Gastrit ve benzeri mide rahatsızlıklarıyla başa çıkmak için de su en önemli kurtarıcılarınızdan biridir. Kısacası günün her vakti içmenin sayısız yarar sağladığı suyu, sabahları aç karna içtiğiniz takdirde birçok yararı vücudunuza sağlayabilirsiniz.

Nasıl Su İçilir?
Sıvı tüketmekten çok su içmenin faydaları üzerine konuştuğumuz bu yazımızda suyu nasıl içmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz. Bazı insanlar suyu oturarak bazı insanlar ise ayakta içmeyi tercih eder. Eğer suyu oturarak içerseniz su midenizde daha uzun süre kalacaktır. Bu sebeple de su ile midenizdeki asitler uzun süre temas halinde kalacaktır. Hal böyle olunca da su doğal bir arıtma tesisinden geçmiş duruma gelecektir.
Bir diğer önemli konu da suyun yudum yudum mu yoksa birden mi içilmesinin daha doğru olacağıdır. İçtiğimiz suyu depolayabilme gibi bir kabiliyetimiz yoktur. Yani içtiğimiz suyun bir kısmı vücudumuz için kullanılır diğer kısmı ise vücuttan atılır. Bu sebeple tek seferde vücuda fazla miktarda su almak pek de bir işe yaramayacaktır. Yalnız istisnai olarak sabahları toksik maddelerin vücuttan idrar ile atılması adına tek seferde fazla su içmek faydalı olacaktır.
Bir diğer önemli mesele de suyun sıcak mı yoksa soğuk mu içilmesi gerektiğidir. Sıcak suyun midede kalma süresi soğuk sudan daha fazladır. Bu sebeple tok hissetmenize yardımcı olmasını istiyorsanız suyu sıcak içmelisiniz. Bununla birlikte soğuk su tükettiğinizde vücudunuz suyu ısıtmak için kalori harcar. Hal böyle olunca da kilo vermeye bir etkisi olmaktadır.
Eğer su içme alışkanlığı kazanmakta zorlanıyorsanız suyun içerisine tatlandırması adına meyve parçaları koyabilirsiniz. Bu sayede su içmek daha cazip hale gelecek ve su içme oranınız artacaktır. Su içerken yudum yudum içmek ancak, suya doğru nefes vermemek de oldukça önemlidir. Solunum yolu ile vücuttan atılan toksik maddelerin tekrar vücuda alınması bu şekilde engellenmiş olacaktır. Tüm bunların yanı sıra bol su içmenin faydaları nelerdir sorularınıza da okumaya devam ederek cevap bulabilirsiniz.

Su İçmenin Cilt İçin Faydaları
Günde 3 litre su içmenin faydaları arasında tabii ki cilde olan yararı da sayılmaktadır. Su içmenin yüze faydaları arasında kırışıklıkları önlemesi sayılabilir. Gerektiği kadar su içerseniz kırışıklıkların ortaya çıkması hayli gecikecektir.
Yüzde meydana gelen ödem ve şişlikler için de çözüm yolu sudur. Yeterli miktarda su tüketmeniz durumunda vücudunuzda ve yüzünüzde meydana gelen şişlikler ortadan kaybolacaktır. Su içmek sayesinde hücreler daha güzel yenilenir. Bu yenilenmenin yüzde olması da sizi lekelerden ve cilt sorunlarından arındırır.
Sivilce oluşumunu azaltma konusunda da oldukça başarılı olan su, tüketilmesi oldukça önemli bir kaynaktır. Su içmenin sivilcelere faydası da suyun faydaları arasında böylelikle sayılabilir. Yeterli miktarda su tüketmek bağışıklık sistemini de güçlendirir. Hal böyle olunca güçlü bir bağışıklık sistemine bakteriler ve virüsler karşı koyamaz. Böylelikle sivilce ve akne oluşumu da engellenmiş olur.
Su içtiğiniz zaman kan akışınız düzenli hale gelir. Kan akışı hızlandığı takdirde cildiniz daha canlı bir görünüme sahip olur. Ayrıca düzenli tüketim, psikolojik açıdan da rahatlık sağladığı için azalan stres seviyesi sayesinde cildinizin stres kaynaklı yaşayacağı olumsuzlukları da engellemiş olur. Deri altındaki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak daha genç bir görünüme sahip olmanıza olanak sağlar.
Su içmenin faydaları cilde olduğu kadar saça ve saç derisine de bulunur. Vücudunuzda yeterli miktarda su bulunduğu sürece saçlarınız hep gür ve sağlıklı şekilde görünecektir. Su içmenin oldukça fazla faydası vardır. Bu faydaları arasında cilt ve saç için olumlu yönleri de sayılabilir. Siz de yeterli miktarda su tüketerek cildinizin ve saçlarınızın çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ne Zaman Su İçmeliyiz?
Suyun vücut için sağladığı yararlar saymakla bitmiyor. Peki en iyi etkiyi alabilme için günün hangi vakitlerinde su içmeliyiz? Örneğin sabahları uyandığınızda vücudunuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Bunun için sabahları 1 bardak su içmek vücut için oldukça iyi olacaktır. Kahvaltıdan 20 dakika önce içilen su vücudunuz için oldukça faydalı olacaktır. Eğer 20 dakika öncesinde su içmemişseniz, beslenme programınızı yemekten 1 saat sonra su içmek üzere organize edebilirsiniz.
Yemek sırasında fazla su tüketirseniz, asit dengesi bozulabilir. Bu sebeple yemek zamanından önce veya sonra su içmek çok daha yararlı olacaktır. Yemekten önce ılık su içmenin faydaları arasında sayılabilecek bazı unsurlar vardır. Örneğin ılık su soğuk sudan daha uzun süre midede kalır. Bu sebeple tokluk hissi yaratır. Yemeklerden önce içeceğiniz ılık suyun yaratacağı tokluk hissi sayesinde kilo vermeyi de daha kolay bir hale getirebilirsiniz.
Açlık hissettiğinizde hemen yemek yemek yerine öncelikle bir bardak su içebilirsiniz. Bu sayede mideniz su ile dolar ve açlık hissiniz belki de ortadan kaybolabilir. Bunun gerçek bir açlık olup olmadığını test etmek için öncelikle bir bardak su içmeniz yerinde olacaktır.
Su içmeniz gereken bir diğer zaman dilimi de egzersizlerden sonradır. Egzersiz sırasında vücudunuz su kaybeder. Egzersiz esnasında kaybedilen suyu geri kazanmak için su içilmesi önemlidir. Ancak birden bire fazla miktarda su içmek de sizi rahatsız edebilir.
Bir diğer su içmeniz gereken zaman hasta olduğunuz zamandır. Hasta olduğunuz zaman size en iyi gelecek ilaç şüphesiz sudur. Özellikle hücre yenilenmesine sağladığı katkı nedeniyle su içmenin akciğerlere faydası olduğu da bilinen bir gerçektir. Aynı katkı yorgunluğunuzu atmanıza da yardımcı olur. Bu sebeple yorgun hissettiğinizde bir bardak su içmenizi öneririz.
Hamileyken su içmenin faydaları da oldukça fazladır. Çünkü gebelik süresince mesanede oluşan baskı sebebiyle idrara çıkma süreniz artabilir. Bu durum da vücudunuzda su kaybına sebep olabilir. Bu sebeple hamilelikte de yeterli miktarda su tüketilmesi önemlidir.

Ne Sıklıkta Su İçmeliyiz?
Tüm faydalarından yararlanmak için kilonuzu baz aldığınızda günde 3 litreye kadar su tüketmeniz gerekebilir. 3 litre su içmenin faydaları maksimum güç, yenilenme ve detoks etkisidir. Tüm bunlar değerlendirildiğinde yetişkin bir erkeğin günde ortalama 3, yetişkin bir kadının ise günde 2 litre kadar su tüketmesi büyük önem arz etmektedir. Ancak tüketim sırasında birden bire fazla miktar almak yerine aralıklı olarak su içmek daha faydalıdır. Çünkü fazla su, vücutta depolanamaz.
Doğru zamanlarda ve doğru aralıklarla su içmek oldukça faydalı olacaktır. Örneğin maksimum iki saatte bir tüketim alışkanlığı kazanmanız gerekir . Bu sayede vücudunuz biriken toksinlerden daha rahat arınacaktır.
Çay ve kahve suyun yerini tutmaz. Bu sebeple nasıl olsa çay veya kahve içtim diyerek su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Susama hissini yaşamıyor olmanız vücudunuzun susuz kalmadığı anlamına gelmez. Üstüne üstlük kafein içeren içecekler çarpıntıya sebep olabilecekken suyun böyle bir etkisi de bulunmamaktadır.

Su Tüketimi ile İlgili Öneriler
Farklı içecekler ne olursa olsun suyun yerini tutmayacaktır. Yani nasılsa sıvı tüketiyorum diyerek su tüketimini azaltmamalısınız. Eğer sık sık ve fazla miktarda terliyorsanız içtiğiniz su miktarını arttırmalısınız. Bu sayede kaybettiğiniz su miktarını geri kazanabileceksiniz. Bununla birlikte su içmeyi abartmamanız gerekmektedir. Günde içilen 4 – 5 litre su vücuttaki sodyum oranının düşmesine sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte ne kadar yeterli su ile böbreklerinizi yıkarsanız böbrekleriniz o kadar kolay bir şekilde işlevini yerine getirebilir.
Yeterli miktarda su tüketmek damarları ve böbrekleri genç tutar. Bu da vücudunuzun daha genç kalması anlamına gelir. Eğer suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa yani su içmeyi çok da fazla sevmiyorsanız su içmeyi daha cazip hale getirecek bazı ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin suyu daha dikkat çekici ve imrendirici kaplarda muhafaza edebilirsiniz. Aynı zamanda tadını daha güzel kılmak için içerisine limon ekleyebilirsiniz. Böylece su içmek sizin için oldukça cazip hale gelecek ve tüketmek bir hayli kolaylaşacaktır.
Su içmeyi unutuyorsanız size gördüğünüz zaman su içmeyi hatırlatacak uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca kağıtlara su içmeyi hatırlatacak bazı notlar yazarak her an görebileceğiniz yerlere yapıştırabilirsiniz. Her gece yatmadan önce ve her sabah uyandığınızda su içmek için baş ucunuza bir sürahi koyabilirsiniz. Bunu da kendinize hatırlatacak bazı ipuçları iliştirebilirsiniz. Bu sayede su içmeyi sık sık hatırlayacak ve yeterli miktarda suyu vücudunuza alabileceksiniz.
Suyu doğru miktarda ve doğru zamanlarda tükettiğinizde vücudunuza olan etkisini kolay bir şekilde görebilirsiniz. Düzenli tüketime başladıktan en fazla birkaç gün sonra yenilendiğinizi, daha fazla enerjik olduğunuzu hatta geceleri daha rahat uyuduğunuzu göreceksiniz.

Sipariş Ver