Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Yeni çocuk sahibi olmuş ebeveynlerin akıllarında birçok soru bulunur. Bu sorulardan biri “bebeklere ne zaman su verilir” olur. Bebeklerin gıda ve su ihtiyacı yetişkinlerinkinden farklıdır. Yeni doğmuş olan bir bebeğin anne sütü ile beslenerek gelişimini sağlaması gerekir. Anne sütü, bebek için en zengin gıdadır. Anne sütüyle beslenen bebekler su ihtiyaçlarını da buradan alırlar. Bunun nedeni anne sütünün büyük oranda su içermesidir. Yeni doğan bebeklere düzenli olarak su verilmesi doğru olmaz. Çünkü bebeklerin gelişimi aldıkları anne sütüyle doğru orantılıdır. Sürekli olarak su içirilen bir bebeğin midesi su ile dolabilir ve bebek ihtiyacı olan gıdayı almayabilir. Bebeklerin su ihtiyacıyla ilgili en doğru bilgiyi doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.
Bebekler hızlı bir büyüme periyoduna sahiptir. Farklı aylarda olan bebeklerin gıda ve su ihtiyaçları da bu büyüme oranına göre şekillenir. Ebeveynler yeni doğan bebeğe su vermemelidir. Mideye dolan su, bebeğin ihtiyacı olan maddeleri emmesini engelleyebilir. Ayrıca bebekler, yetişkinlere oranla daha çabuk hasta olabilir. Bebeklere verilen her besinin mutlaka detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bebeğe verilen fazla miktarda su mide rahatsızlıklarına, ishale veya ağız içi bakterilerine neden olabilir. Böyle durumlarda bebeğin hemen bir uzmana götürülmesi tavsiye edilir. Anne sütü, bebeklerin ihtiyacı olan zenginliğe sahiptir. Anne sütüyle beslenen bir bebeğin dışarıdan ek bir gıda veya suya ihtiyacı yoktur. Fakat birçok ebeveyn kendi ihtiyaçlarıyla bebeğin ihtiyaçlarını karşılaştırdıkları için bebeklere su verilir mi sorusunu sorarlar. Bazı istisnai durumlar dışında yeni doğan bebeklere su verilmemeli, onların su ve gıda ihtiyaçları annelerinin sütü ile karşılanmalıdır.

Bebeklere Hangi Aylarda Su Verilmelidir?
Bebekler aylara göre gözle görülür şekilde hızlı bir büyüme gerçekleştirirler. Yeni doğan bir bebeğe su verilmesi doğru bir durum değildir. Bunun yanı sıra altıncı aya kadar bebeklere su verilmemelidir. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe bebekler, altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenebilirler. Anne sütü hem zengin bir vitamin deposu hem de su içeren bir gıdadır. Yeni doğan bebeklere ne zaman su verilir sorusuna bebeklerin altı ay boyunca anne sütü ile beslenmeleri gerektiği cevabı verilebilir. Anne sütü dışında su veya başka bir sıvı ile beslenmemeleri gerekir. Fakat bazı durumlarda anne sütü ile beslenemeyen bebekler mama ile ihtiyaçlarını karşılarlar. Ek gıda ile anne sütü aynı oranda bir içeriğe sahip değildir. Bu nedenle ek gıdaya başlayan bebek için su verilmeye başlanması doğru olacaktır. Uzmanlar, bebekler ek gıdaya ne zaman başlarlarsa su içmeye de o dönemde başlayabileceklerini belirtmektedir. Ek gıdalar da bebekler için oldukça zengin içeriklere sahiptir. Bu nedenle ek gıdayla beslenmeye başlayan bebekler için de su zorunlu olarak verilmesi gereken bir ihtiyaç değildir. Ebeveynler bebeklerine ek gıdanın yanında verdikleri suyu dikkatlice seçmelidir. Suyu kaynatıp soğumasını bekleyerek bebeğinize verebilirsiniz. Bebeklere ne zaman su verilmeli sorusuna, ek gıdaya başlanan dönemden itibaren cevabının verilmesi uygun olacaktır. Bebekler için en ideal ek gıdaya başlama dönemi altıncı aydır. Altıncı ay itibarıyla düzenli olarak bebeklere su verilebilir.

Bebeklere Ne Kadar Su Verilmelidir?
Mama ile birlikte bebeklere su verilmeye başlanabilir. Altıncı aydan itibaren bebeklere az miktarda mama sonrası su içirilebilir. Fakat bu durumda suyun miktarını iyi ayarlamanız temel kuraldır. Kaynatılıp ılımış olan su, bebeğe birkaç çay kaşığı olarak verilebilir. Ek gıda ile birlikte bebeğe su verilebilir fakat bebeklerin büyüklüklerine göre de su miktarı değişecektir. Bebek büyüdükçe su miktarını azar azar arttırabilirsiniz. Bebeğin yaşına göre içeceği su miktarı da değişiklik gösterecektir. Bazı noktalara dikkat ederek bebeğin su ihtiyacını karşılayıp karşılayamadığınızı anlayabilirsiniz. Öncelikle bebek kabızlık yaşamıyorsa bu durum, bebeğin yeterli miktarda su içtiğinin göstergesidir. Fakat bebek kabızlık yaşamaya başlarsa su oranını arttırabilirsiniz. Sonuç olarak bebeğe verilecek olan su miktarı bebeğin kilo, boy oranına, anne sütü tüketimine ve kabız olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Unutulmaması gereken nokta, anne sütüyle beslenen altı aydan küçük bebeğe su verilmesinin doğru olmamasıdır. Bebeklere ilk ne zaman su verilmeli sorusu için bebek ek gıdaya başladığı andan itibaren diye cevap verilebilir. Bu noktada bebek anne sütüyle altı ay boyunca beslenirse oldukça zengin bir büyüme gerçekleştirecektir. Bazı etkenlerden dolayı bebeği ek gıdaya başlamak zorunda kalan ebeveynler de su vermeye başlayabilirler. Su miktarı mutlaka iyi ayarlanmalı, 9 aylık bebek su ihtiyacı ile altı aylık bir bebeğin su ihtiyacının farklı olduğu unutulmamalıdır.

Hangi Durumlarda Bebeğe Su Verilir?
Bebekler için su temel bir ihtiyaç değildir. Altıncı aya kadar anne sütüyle beslenen bebek, su ihtiyacını anne sütü içerisindeki su oranından alır. Fakat bebeklere su vermeniz gereken istisnai durumlar da olabilir. Bu durumlar içerisindeki ilk nokta bebeğin hasta olmasıdır. Hastalık durumlarında bebeklerin mideleri farklı şekilde çalışabilir. Böyle durumlar için doktorunuza danışarak bebeğinize su verebilirsiniz. Hasta olan bir bebeğe su verecekseniz bebeğin hangi ayda olduğu önem göstermeyecektir. Sadece bir uzmana danışmanız size doğru yolu gösterecektir. Bunun yanı sıra bebek anne sütünden ayrılıp mama ile beslenmeye başladıysa su içmesi gerekebilir. Örneğin 4 aylık bebeğe su verilir mi sorusu oldukça genel bir sorudur. 4 aylık bir bebeğe anne sütü yeterli gelmediği durumlarda doktor yardımıyla ek gıdaya başlanabilir. Bu gibi durumlarda bebeğe su verilmesi uygun olacaktır. Aynı şekilde kabızlık yaşayan bir bebek, suya ihtiyaç duyabilir. Böyle durumlarda uzmana danışarak bebeğin su ihtiyacı karşılanmalıdır. Genel olarak bebeğe su vermek rutin bir ihtiyaç olarak görülmez. Bebekler, büyüme ve gelişime hızlı cevap verirler Anne sütü ile beslenen bir bebek bütün ihtiyaçlarını buradan giderir. Anne sütüyle beslenen bir bebeğe düzenli olarak su vermek onun sadece midesini doldurur. Bu durumda bebek anne sütünü yeterli miktarda alamaz.

Bebeklerin Beslenmesinde Suyun Yeri
Bebeklerin büyümeleri için zengin içerikli gıdalar tüketmeleri gerekir. Altıncı aydan bir yaşına kadar bebeklerin beslenme ihtiyaçları farklılaşır. Bu aydan itibaren bebeğe verilecek olan ek gıdalar, anne sütüne yardımcı olarak verilir. Su ise bu gıdaların yanında az miktarlarda verilir. Ek gıdaya başlayan bebekler için adaptasyon dönemi ve iştah gibi faktörler bebeğinizin beslenmesini etkileyecektir. Böyle durumlarda su ihtiyacını dışkı durumuna göre belirleyebilirsiniz. Fakat genel olarak bir yaşına kadar bebeğe yoğun bir şekilde su verilmemesi gerekir. Bebeklere kaç aylıkken su verilir sorusu, birçok ebeveynin aklında yer etmiş bir sorudur. Doktorunuza da danıştıktan ve altıncı aydan itibaren su vermeye başladıktan sonra bebeğinizi gözlemleyerek su oranını değiştirebilir, bebeğin su ihtiyacını ölçebilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesinde suyu destek olarak kullanmalı, bebeğin büyümesini sağlayacak gıdalara öncelik vermelisiniz.

Sipariş Ver