pH Nedir?

pH Nedir?

pH Nedir?
Bir ölçü birimi olan pH terimi, bir çözeltinin bazlık ya da asitlik seviyesini tarif etmekte kullanılmaktadır. Herhangi bir maddenin pH değeri hidrojen iyonuyla, hidroksit iyonunun derişimlerinin oranına direkt olarak bağlıdır. Kısaca açıklamak gerekirse; hidrojen iyonunun derişimi, hidroksit iyonunun derişiminden fazlaysa bu durum çözeltinin asidik olduğu anlamına gelmektedir. Çözeltinin Asidik olması, değerin 7’den düşük olduğunu gösterir. Tam tersi bir şekilde, hidroksit iyonunun derişimi, hidrojen iyonunun derişiminden fazlaysa bu sefer de madde bazik olmakta, yani pH değerinin 7’den büyük olduğu anlaşılmaktadır. İki iyonun da derişimlerinin eşit miktarda olduğu söylenecek olursa, bu durumda da maddenin pH’ının 7 olduğu belirtilebilir. Bu durum da nötr anlamına gelmektedir. pH açılımı ise; Latince ‘’potentia hydrojenii’’, yani “Hidrojenin Gücü” anlamına gelmektedir. Bu kavram ilk olarak 20. yüzyıl başlarında kullanılmaya başlanmıştır.

Su Kaç pH Olmalı?
Söz konusu bilgilere dayanarak suyun pH değeri ile ilgili olarak bilinmesi gerekir ki; su asidik, bazik veya nötr olabilmektedir. Herhangi bir durumdaki suyun daha sağlıklı veya güvenilir olduğunu iddia etmek doğru değildir. Genel bir algı olarak su pH değeri ne kadar yüksekse ürünün o kadar sağlıklı olduğu sadece bir yanılgıdır. Ambalajlı su için ideal pH değer aralığı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik’ e göre 4,5 ile 9,5 olmalıdır. Yönetmeliğin amacı kişi tüketimine uygun suların doğru teknik ve hijyenik şartlarla sunulmasıdır. Suyun kalite standartlarını belirleyen tüm kriterlere yönetmelikte yer verilmiştir. Ambalaj, etiket ve satış gibi birçok faktörün de dahil olduğu bu yönetmelik tıbbi amaçlı sular dışında; kaynak, içme ve kullanım sularını kapsamaktadır. Bu doğrultuda 9,5 pH’ın üzerindeki sular her ne kadar alkali olsa da limitin üzerinde olduğu için sağlıklı değildir. Her dönem yapılan analizler sonucunda Vakıf Taşdelen ürünlerinin değerleri ise daima bu değer aralığında seyretmektedir.

Su pH Değerleri Nasıl Belirlenir?
Suyun pH’ ı, yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından kalibrasyonu yapılmış güvenilir pH metreler ile ölçülebilir. Kalibrasyonu yapılmamış ve markasına güvenmediğiniz pH ölçer cihazlar yanlış sonuçlar verip sizleri yanıltabilir. Üretim tesisimizde bulunan laboratuvarımızda kullanılan tüm ölçüm cihazlarımız Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarda düzenli olarak kalibrasyonları yapılmaktadır. pH yükseltme yöntemleri arasında da karbonatlar en kolay uygulama şeklidir. Mevcut suyunuzun değerinin düşük olması durumunda veya bazik olmasını istediğiniz durumlarda, evinizde bir miktar karbonat eklemek suretiyle suyunuzun pH’ını yükseltebilmeniz mümkündür. Ancak gereğinden fazla yüksek olmasına, ideal değerlerin üzerine çıkmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Neden Cam Damacana?
Sağlığından ödün vermeyenler için en ideal koşullarda hazırlanan ve sağlıklı ambalajlarda hizmetinize sunulan bu sular sizlere eşsiz bir lezzeti de beraberinde getirecektir. Vakıf Taşdelen ile 3 lt kapasiteden 15 lt kapasiteye kadar farklı büyüklüklerde cam damacanalarda sularınızı temin edebilirsiniz.

Birçok bakımdan cam damacana kullanımı oldukça faydalıdır. Cam, en sağlıklı ambalaj maddesi olduğu kadar suyun saklanmasında da ideal ve önemli bir rol oynar. Suyun tadına ve içeriğine hiçbir şekilde etki etmeyen cam damacanalar, çevre dostu özelliklere sahiptir. Suyun aromasını ilk doğallığında saklarken, rengini de aynı kalitede korur. Cam damacanaların geri dönüştürülebilir olması ve sağlığa dost bir görev üstlenmesi tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Cam damacana kullanım avantajları şu şekilde sıralanabilir;

⦁ Bakteri ve mikroorganizma oluşumunu önler. Her daim sağlıklı su tüketimini ön planda tutar.
⦁ Ev ve iş yerlerinde kullanımı ve muhafazası uygundur.
⦁ Cam, ısıya dayanıklı olduğundan çevresel etkilerin suya müdahalesini önler.
⦁ Çevre kirliliğini önler.
⦁ Yaşam alanlarına uyumlu, hoş bir görüntüye sahiptir.

Tek Kaynaktan Çıkan Lezzet
Eski adı Taşdelen Memba Suyu, Alemdağ sıra tepelerinin üzerinde yer alan ve bulunduğu ormana kendi adını veren İstanbul’ un en eski doğal kaynak sularındandır. Taşdelen ormanları içerisinde yüzyıllardır korunan, tarihi çok daha eskiye dayansa da 1582 de resmi kayıtlara geçen eşsiz lezzeti, berraklığı ve yumuşak içimiyle tarihin bize bıraktığı en güzel hazinelerdendir.
1582 yılında Sultan II. Selim Han’ın eşi Afife Nurbanu Sultan tarafından vakfedilen kaynak, tarihte bir çok eserde de geçmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı yıllarda Taşdelen Suyu içmeyi tercih ettiği, yine hastalık döneminde tedavi programında da bu suyun kullanıldığı ‘’Son Nöbet Defteri’’ adlı kaynakta yer almaktadır.
İşletmenin ürünü olan su, farklı kaynaklarda değil de tek kaynaktan çıkarılmakta olduğu için ürünün lezzeti ve değerleri daima tutarlıdır. Arzu ederseniz Vakıf Taşdelen’in Bisfenol A içermeyen yapıdaki pompaları da bulunmakta olup, kaliteli, sağlıklı ve son derece güvenilir bir kullanım olanağı da sunabilmektedir. Estetik ve oldukça sağlam da olan bu pompa tasarımları ile hiçbir surette kimyasal maddeler ile temas konusunda şüphe duymanıza gerek kalmayacaktır. En doğal ve zengin içerikli su olarak kendini kanıtlamış olan Vakıf Taşdelen suyu ile kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Analiz Raporları
Tüm şeffaflığıyla sizlere kusursuz bir hizmet sağlayan Vakıf Taşdelen firmasının sayfası üzerinden analiz raporlarını görebilmeniz de mümkündür. Bu analizler üzerinden incelemede bulunacak olursanız her değerin en uygun sayıda olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz. Özellikle mikrobiyolojik analizler kısmını inceleyecek olursanız bütün değerlerin “0” olduğunu, yani olabilecek en sağlıklı koşulda olduklarının test edildiğini görebileceksiniz.
Mikrobiyoloji kısmında çalışılan analizler arasında E.coli, Koliform bakteri miktarından 37OC’de toplam jerm sayımına kadar pek çok parametre yer almaktadır. Her birinden başarıyla geçen bu sular en kapsamlı teknolojiler kullanılarak sizlere sunulmaktadır.
Taşdelen su ile ilgili yasal mevzuatlar, üretimin ilk aşamasından son kullanıcıya kadar gerekli şartları sağlamaktadır. ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standartı’na göre üretim süreçleri sürekli geliştirilmektedir. Tesisimiz içerisinde dolumun her aşamasının kontrolü için analizleri yapılmak üzere kapsamlı bir laboratuvar bulunmakta olup düzenli olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan İl Sağlık Müdürlükleri’nce denetimleri yapılmakta yine müdürlüğe bağlı yetkilendirilmiş laboratuvarlarda suyumuzun analizleri yapılmaktadır. Fiziksel ve Kimyasal analiz kısmında ise pH, iletkenlik, amonyum, bromat, bromoform, renk, bulanıklık ve koku başta olmak üzere pek çok parametre yer almakta olup, her birinden uygunluk onayı alınmıştır. Sizler de pH değeri başta olmak üzere detaylıca test edilmiş, son derece berrak olan bu doğal kaynak sularının lezzetinden çok memnun kalacaksınız.

Uluslararası Lezzet Ödülleri
Sizlere en lezzetli ve güvenilir suyu sunan bir marka olan Vakıf Taşdelen Su işletmesi, Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü tarafından 3 yıl üst üste uluslararası 3* Altın lezzet ödülü almış bir kuruluştur. Titiz ve disiplinli çalışmaları doğrultusunda emsalleri arasından dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir kurum olmaktadır. Vakıf Taşdelen, memba suyu üretim ve satış sektöründe ileri teknolojik inovasyonları yakından takip ederek, kalifiye personelleri ile müşterilerine en sorunsuz ürünü sunmayı amaçlamaktadır. Tam ve kesintisiz bir şekilde sağlanan gıda güvenliği politikaları ile daima çeşitli ödüllere aday gösterilen bir konuma sahiptir.

Üretiminden dağıtımına kadar bütün iş süreci esnasında çalışanlarının iş güvenliğini gerekli tedbirleri aksaksız ve en iyi şekilde yerine getirerek hem çalışan sağlığını hem de ürün lezzetini korumayı başararak yetkili merciler tarafından her zaman takdir edilmiştir. Bu çalışma anlayışı ile lezzet ödülleri için her dönem aday gösterilmektedir.

Sipariş Ver