Neden Cam Damacana Kullanmalıyız?

Neden Cam Damacana Kullanmalıyız?

Neden Cam Damacana Kullanmalıyız?
Damacananın endüstride kullanılan tanımı; 20 ila 60 litre kapasiteye sahip sert malzemeden yapılmış kaptır. Malzemeler sert plastik olduğu gibi bazı sektörler camı tercih eder. Damacanalar hem su hem de kimyasal taşımaya uygun plastik ve cam malzemeden üretilir. Bunun yanında fermantasyon sırasında da ambalaj malzemesi olarak damacana tercih edilir. Daha büyük boyutları endüstride kullanılırken 3 ila 25 litre arasında değişen hacimler hem evlerde hem de farklı iş alanlarında kullanılır.
Farklı özelliklerde ve daha hafif yapıda damacana çeşitleri varken, neden cam damacana kullanmalısınız? Camın sağlıklı ve hijyenik yapısı cam damacana kullanma nedenlerinin başında gelir. Temizlendikten sonra tekrar kullanılmaya hazır hale gelen cam damacana, suyun tadının değişmeden uzun süre saklanmasına olanak sağlar. Bakteri üretmediği ve soğuk ya da sıcak ortamlarda içindeki sıvı ile herhangi bir reaksiyona girmediği için cam damacana oldukça sağlıklı bir saklama kabıdır.
Ekolojik dengenin değişmesiyle birlikte hava sıcakları mevsim normallerinin üzerine çıktığında cam dışındaki malzemelerden üretilen damacana çeşitleri değişen mevsim şartlarına uyum sağlayamayabilir.
Test edildikleri mevcut performanslarını koruyamadıkları için suyun tadının değişmesinden ürünün içeriğinin bozulmasına kadar birçok problemle karşılaşmak olasıdır. Diğer yandan cam damacana şişesi ve diğer cam ürünleri cam üretiminde kullanılan doğal hammadde avantajına sahiptir. Cam yapısı gereği kimyasal etkileşime girmediği için suyun ilk dolumdaki tadını her zaman yakalamak mümkündür.
Tüm bu özelliklerinin yanında dış etkenlerden etkilenmemesi, geçirgenliğinin olmaması diğer önemli avantajları arasında sayılabilir. En önemlisi ise doğa dostu olmasıdır. Diğer damacanalar da tekrar tekrar kullanılabilse bile camın verdiği temizlik hissini vermeyebilirler. Ayrıca bazı plastik damacanaların yapısında kullanılan BPA gibi kimyasalların insan sağlığına zararlı olduğu araştırmacıların kanaatidir. Hijyen ile ilgili yönetmelikler her damacananın kullanımdan sonra mutlaka dezenfekte edilerek doldurulması yönündedir.
Cam Damacana Sağlıklı Mı?

Kullanılan tüm damacana çeşitleri Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı yönetmeliklerine uygunluk onayını almıştır. Bununla birlikte güneşin altında fazla bırakılması gibi kullanıcı hataları söz konusu olduğunda cam dışındaki damacanaların suyun tadını değiştirdiği de bir gerçektir.
Cam damacana ölçüleri hem ev hem de işyerleri için uygun formlarıyla kullanıcılarıyla buluşurken uygun şartlarda dolum yapıldığı sürece sağlıklı kaplardır. Camın üretim süreci düşünüldüğünde; cam doğada en çok bulunan maddelerden olan kumdan üretilmiştir. Karışımına dayanıklılığını arttırmak için eklenen soda, su ve kimyasallara karşı dayanımını arttırmak içinde kalker, dolomit ve feldspat gibi mineraller eklendikten sonra 1500 °C’de eritildikten sonra otomatik makinelerde presleme ve üfleme tekniğiyle istenilen kalınlık ve ölçüdeki cam ambalaja dönüşür.
Camın içinde kullanılan girdilerin de doğadan çıkan malzemeler olması camın sağlıklı olmasını kanıtlar niteliktedir. Camın geçirimsiz olması sayesinde zararlı maddelerin içine girme riski yoktur. Ayrıca kanserojen madde içermediği için de camın sağlıklı olduğunu söylemek yerinde olur.
Damacanalar oval cam damacana gibi farklı boyut ve formdaki modelleriyle insanları su içerek sağlıklı kalmayı teşvik eder. Pompalı kullanımın yanında sebil için de uygun modeller evlerde kullanımının yanında işyerlerinde de kullanılan ürünler arasındadır.
Camın duruluğu evlere sağlıklı suların ulaşmasına katkı sağlarken dışarıdaki hava ya da ortam koşulları ne olursa olsun içinde sakladığı içeceklerin tadını ve formunu bozmaması en önemli avantajıdır. Bardak, sürahi gibi küçük formundan damacana gibi büyük formuna kadar hemen hemen her evde ya da işyerinde cam bir ürüne rastlamak mümkündür. Temizliğinin kolay olması ve ortam koşulları değiştiğinde herhangi bir kimyasal reaksiyona girmemesi de taşıdığı ürünün güvenliğini garantiler.
Cam Damacana Geri Dönüştürülebilir mi?

Cam tamamen doğadan elde edilen neredeyse tamamen doğal bir malzeme olup üretim girdilerinde kimyasal madde bulunmaz. Çevreye zararı olmayan camın geri dönüşüm oranı %100’dür. Cam kalitesini kaybetmeden sonsuz kez dönüşerek yardımcı malzeme ya da ikincil hammadde olarak tekrar üretime dahil edilir.
Yerel yönetimlerin cadde ve sokaklara koydukları ambalaj atığı kumbaralarında toplanan cam ambalajlar cam üretim tesislerinde cam kırığı haline getirilerek şişe, kavanoz gibi kapların üretim girdisi olarak kullanılır. Böylece cam ambalaj, her haliyle geri dönüşüme kazandırılarak sürdürülebilir fayda yaratmaya devam eder.
Geri dönüşümlü camın diğer bir avantajı da sağladığı enerji tasarrufudur. Küçük cam damacana ya da daha büyük formu dahil boyut fark etmeksizin geri dönüşümden gelmiş cam ürünleri eritmek için kullanılan enerji miktarı yeniden cam ürün üretimi sırasında ihtiyaç duyulan enerji miktarından daha azdır.
Boyutuna bakmaksızın cam ürünlerin hemen hemen tamamına yakını geri dönüşebilme özelliğine sahiptir. Yalnızca hastanelerde kullanılan numune kapları, serum şişeler, tıbbi atık bulaşan camların geri dönüşümü söz konusu değildir. Bu tip atıklar yönetmeliklere uygun bir şekilde bertaraf edilir. Bununla birlikte cam damacana, birden fazla kez dönüşümlü kullanılabilir olmasıyla en gözde cam ürünler arasında yer alır.
Kullanımdan sonraki temizliği yönetmeliklere uygun olarak yapıldığında kırılmadığı, çatlamadığı ya da özelliğini kaybetmediği sürece geri dönüşüme gönderilmez. Bunun yanında üretim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortaya çok daha görsel estetiğe sahip ürünler ortaya çıkar.
Cam Damacana Kullananlar

Su yaz kış fark etmeksizin vücudun yaşam kaynağıdır. Dolayısıyla kaliteli suya ulaşabilmek de su ihtiyacı kadar önem taşır. Cam damacana küçük, büyük, dekoratif gibi farklı formlarıyla kullanıcılarının yaşam alanlarına dokunur.
Cam damacana kullananlar camın duru güzelliğinin ardından görünen berrak suyu içmenin keyfini yaşarken ayrıca su içme isteği duydukları için suyun sağlıklarına kattığı faydadan yararlanır. Bunun yanında içilen suyun kullanım süresi boyunca ilk doldurulmuş halindeki lezzetiyle kalması, tadının değişmemesi diğer bir avantajdır.
Bu ürünler suyu saklamak için ideal tasarımlara sahiptir. Doğal ve kanserojen madde içermeyen hammaddelerden üretilen cam malzeme, suyun en iyi şekilde muhafaza edebilmesini sağlar. Bazı kullanıcılar suyunu 15 lt cam damacana gibi cam kaplarda tedarik etmeye özen gösterirken bazı kullanıcılar ise cam damacanayı plastik damacanalarda aldıkları suyu depolamak için kullansa da sonrasında hem depolamada hem de tedarikte tamamen cam damacanaya dönmeyi tercih eder. Her durumda sularının içilecek kalite ve sağlıkta olması kullanıcıların ilk öncelikleri arasında yer alır.
Sebil üstü cam damacana da pratik kullanımıyla hem ev hem de ofisler için uygun tasarıma sahiptir. Basit bir aparat sayesinde su dolumu oldukça rahattır. 0.33 lt.’den 15 litreye kadar cam ambalajda kullanıma sunulan suların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda doldurulması Vakıf Taşdelen’nin önceliğidir.
Kullanıcı beklenti ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan cam damacana modelleri, doğa dostu yapısıyla sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlar. Sağlıklı suyun adresi olarak da anılan cam kaplar sayesinde kullanıcılar suyun lezzeti ve aroması değişmeden tüketebilmenin keyfini yaşar.
Cam Damacana Çeşitleri

Cam damacana çeşitleri camın sunduğu sağlığı kullanıcılarıyla buluştururken aynı zamanda camın estetik ve duru güzelliğini evlere taşır. Tek kişinin tüketimi için uygun olan 0.33 lt.’lik şişelerden 15 litrelik damacanalara kadar geniş bir ürün gamına sahiptir.
Camın zarafeti kullanım kolaylığıyla da birleşince su tüketimi zorunluluk olmaktan çıkıp keyif haline gelir. 0.33 lt. ve 0.75 lt.’lik küçük şişeler iş yerleri ve kalabalık alanlar için uygun olmasının yanında seyahatlerde de tüketimi pratiktir.
Diğer yandan şişe yerine bardak formunu tercih edenler 0.200 lt. ve 300 lt.’lik bardaklarla su içmenin keyfine varırken bardağı evlerinde de kullanabilme avantajına sahip olur. Bardak üzeri çok katlı kompozit folyoyla kaplı olduğu için hem hijyenik hem de kullanımı oldukça pratiktir.
0.33 lt. ve 0.75 lt. arasındaki küçük formlardan sonra 3 litre hacmiyle cam damacanalar kullanıcılarıyla buluşur. Kalın camdan üretilen model oldukça dayanıklıdır. Boyun kısmında yer alan küçük kulp damacananın kolay taşınmasını sağlarken şeffaf rengi içindeki suyu görmeye olanak sağlar. Tek kişi yaşayanlar için ideal bir tasarım olup mini cam damacana olarak da anılır. Diğer yandan 15 litre cam damacana modelleri özel kasalar içerisinde servis edilir.
Ürünlerin her biri insan sağlığı kriterleri dikkate alınarak üretilmiştir. Cam damacananın yanında Vakıf Taşdelen BPA içermeyen dayanıklı cam boruyu kullanıma sunar. Böylece suyun uzun süreli teması tamamen cam ambalajlar üzerinden gerçekleşir. Sadece pompası plastik olan modeller insan sağlığına zarar vermeyen plastik hammaddesinden üretilmiş olup suyla kısa süreli teması vardır. Gerekli bakım ve temizlikler yapıldıktan sonra hijyen konusunda da soru işareti yaratmaz.
15 litrelik cam damacanalar hem sebil üstü hem de pompalı olarak kullanılır. Camı teknolojinin imkan verdiği her alanda kullanan Vakıf Taşdelen, müşterilerine en iyi ve sürdürülebilir kalitede hizmeti sunar.
Cam Damacana Kullanmanın Avantajları

Su kabı olarak cam damacana tavsiye edenler ürünün sağlıklı olmasının yanında çevre dostu özelliğini de atlamaz. Camın üretim prosesi ve sonraki kalite kontrol aşamaları ürünün hijyeni hakkında soru işareti yaratmaz. Temiz oda konseptinde üretilen cam şişeler her türlü gıdayla temasa uygun olarak üretilmiştir. Bunun yanında şeffaf yapısı içinde ne olduğunu gösterdiği için gıda sektöründe sıklıkla kullanılır.
Sadece gıda sektöründe değil ilaç sektörünün de flakon ve şurup üretimleri için vazgeçilmez birincil ambalajlarıdır. Genellikle stabilite testlerini geçen cam şişeler, içinde bulunduğu ürünün raf ömrüne de katkı sağlar. Nemi, tozu geçirmemesi sayesinde bazı tabletler de cam şişelerde saklanır.
Cam damacanalar da camın özelliklerini bünyelerinde bulunduran büyük su kaplarıdır. Geniş taban ve boyun kısmında daralan yapıları taşımayı ve üretim sırasındaki dolumu kolaylaştırır. Plastik bir kapakla sıkıca kapatılarak üzerine etiket ve emniyet bandı eklenen damacanalarda ürün güvenliği de atlanmamıştır.
Cam damacanalar sadece su için değil farklı sektörlerde fermantasyon amaçlı olarak da kullanılır. Bu kullanım sırasında cam damacana hava kilidi gerekli fermantasyona izin verecek şekilde tasarlanmıştır.
Doğal, saf ve sağlıklı olarak nitelendirilen cam damacanalar, içindeki suda tat ve koku değişikliğine sebep olmaz. Ayrıca cam formu bozulsa bile insan sağlığına zarar vermeyen ürünler kullanıldığı için içindeki sıvı ile herhangi bir kimyasal reaksiyona girmez. Bu haliyle hem ilaç hem de gıda sektöründe çoğunlukla tercih edilir.
Cam ambalajlar barındırdığı avantajlar sayesinde su tüketiminde damacana kullanmayı tercih edenlerin ya da uygun saklama kabı arayanların ilk tercihleri arasına sokar. Camın muhteşem doğasıyla yaşam alanlarına sağlığı taşımakla kalmayıp dekoratif tasarımlarıyla da görsel zenginlik katması da camın özel bir ürün olmasını açıklar.
Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Cam Damacana

Dünyadaki kaynakların hızla yok olmaya başladığı günümüz dünyasında doğal kaynakları dikkatli tüketmek ve geri dönüşümlü malzemeler kullanmak oldukça kıymetlidir. Bu mantık bile neden cam damacana kullanmalıyız sorusunun cevabıdır. Camın defalarca kullanılabilmesi sonrasında neredeyse %100 oranında geri dönüşebilmesi, geri dönüşen cam malzemenin üretim girdisi olarak kullanılabilmesi camın önemli bir avantajıdır.
Geri dönüşümlü cam kırıkları ile yapılan üretimde daha az enerji kullanılması da camın önemli avantajlarındandır. Bunun yanı sıra sürekli dolaşıma sokulabilen büyük cam damacana su depolamak için oldukça avantajlı bir ambalaj şeklidir. Defalarca doldurulabilmesi yeni bir üretime gerek bırakmazken bazı boyutlarında kullanılan cam borularda doğaya ayrıca katkı sağlar. Kum soda ve kireç gibi doğal malzemelerden üretilen cam sonsuza kadar geri dönüşebilen bir malzemedir.
Camın geri dönüşüme kazandırılması prosesi de toplanması, renk ayrımının yapılması, temizlenmesi, yıkanması ve öğütülmesi gibi adımlardan oluşur. Kırık camların erime süresi camın hammadde bileşenlerinin erime süresinden daha az olduğu için enerji konusunda da oldukça avantajlı bir üretim sürecine sahiptir. Ayrıca üretim sırasında ortaya çıkan hava ve su kirliliği de az olacağından sürdürülebilir bir çevre için geri dönüşümlü cam kullanmak önem taşır.
Şeffaf cam olduğu gibi talebe göre renkli cam damacana da kullanılır. Cam damacananın renklendirme süreci de baskı ve püskürtme tekniği kullanılarak yapılır. Tansiyonsal ısıl işlem ise boyanın cama tutunmasını sağlar. Cam damacanalar farklı ambalajlarıyla çevre dostu bir ambalaj olarak insanların hayatında uzun süre daha kalacak gibi görünüyor.
Vakıf Taşdelen, Cam Damacana Seçimindeki Adresiniz
Vakıf Taşdelen, yılların deneyimi sonucu elde ettiği birikimleri müşterilerine kaliteli hizmet sunmaya adamıştır. 15 litrelik cam damacanayı ilk piyasaya sunmasının yanında BPA içermeyen ve darbelere dayanıklı özel cam boruyla da müşterilerinin kaliteli suya ulaşmasını kolaylaştırır.
Cam damacana için pompa tercihi konusunda müşterilerine sunduğu alternatiflerde insan sağlığına zararlı malzemelerin olmaması ilk önceliğidir. 3 yıl üst üste üstün lezzet ödülü alan Vakıf Taşdelen ayrıca The Fine Water Society üyesidir. Suyun kaynağından sofranıza gelene kadar geçen sürecin izlenebilirliğini, müşteri memnuniyetini, üretim ve gıda güvenliğinde tedarikçilerin kontrolünü sağlayarak sevkiyat ve bayi denetimi dahil olmak üzere tüm aşamaları kontrol altında tutan ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası ve ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası mevcut olup dünya standartlarında oluşturduğu tesisinde güvenli dolum yapılmaktadır. Sadece Türkiye standartları değil dünya standartlarında oluşturduğu üretim tesisinde iş sağlığı ve güvenliği önceliğidir.
45001:2018 2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifakası sahibi olan Vakıf Taşdelen çalışan sağlığı konusunda da gösterdiği titizlik sayesinde iş performansında da sürdürülebilir hizmeti amaçlamaktadır. Ayrıca dünya sağlık örgütü(WHO) ve Avrupa Birliği direktiflerini de uygulama konusunda iddialı olduğunu bugüne kadar sağladığı hizmet kalitesiyle kanıtlamıştır.
Tüm bunların yanında cam damacana temizliği Vakıf Taşdelen’nin oldukça önemli performans kriterleri arasında yer alır. Müşterilerden alınan damacanalar Sağlık Bakanlığı Yönetmeliklerine göre dezenfeksiyon işlemlerinden geçer. Ürünler sıcak su ve insan sağlığına uygun ürünlerle yıkandıktan ve dezenfekte edildikten sonra kullanıma sunulur. Sağlıklı suyu müşterilerine ulaştıran farklı boyutlardaki cam damacana modellerine sayfamız üzerinden ulaşarak S müşteri olma avantajından faydalanabilir, cam damacana kullanarak sürdürülebilir bir doğaya katkı sağlayabilirsiniz.

Sipariş Ver