Su Orucu Nasıl Tutulur?

Su Orucu Nasıl Tutulur?

Su orucu nedir? sorusuna cevap vermeden önce orucun ne olduğunu bilmekte fayda var. Oruç için belirli bir zaman dilimi vardır. Oruç tutan kişi o zaman dilimi içinde yiyecek, içecek gibi gıdaları almaktan kaçınarak kendi nefsini terbiye etmeyi öğrenir. Belirli bir saat diliminde ve dini ritüellerin belirlediği günlerde hiçbir şey yememek ancak her şehir için belirlenen saatte sofraya oturmak bir yandan tüm gün boyunca mideyi dinlendiren bir faaliyetken diğer yandan insanlarda dini görevi yerine getirmenin verdiği bir huzur duygusu oluşturur.
Her durumda hem fiziksel hem de psikolojik olarak orucun insanda yarattığı fayda tartışılmaz. Zaman zaman tüm gün oruç tutmak yerine gün aşırı tutulan oruçlardan ya da günlük alınan kalori miktarını kısıtlayan oruçlardan söz etmek mümkündür.
Zaman zaman günlük rutinin dışına çıkılarak yapılan bu tür beslenme şekillerinin sağlığa faydalı olduğuna ilişkin veriler mevcuttur. Dini ritüellerin dışında sağlıklı kalmak akla geldiğinde su orucu kavramı ortaya çıkar.
Suyun insan hayatındaki yeri ve insan sağlığına olan faydası düşünüldüğünde iki günden fazla süren ve doktor kontrolünde yapılan su orucunun kemoterapi gören hastalarda terapinin olumsuz etkilerini azalttığı klinik deneylerle desteklenmiştir. Bunun yanında su orucu tutan kalp hastalarında ve kolesterolü yüksek olan hastalarda iyileşme görüldüğü söylenir.
Bütün gün sadece su tüketildiğinde metabolizmada meydana gelen mucizevi değişim şaşkınlık vericidir. Bu sürede öncelikle vücut kendini temizleyerek yeniler. Bir anlamda arınma olarak da nitelendirilebilen su orucu sayesinde vücuda giren oksijen miktarı artarken sudaki mineraller hücre yenilenmesine destek olur. Ayrıca cildin elastikiyetinin artması kırışıklıkları geciktirirken, vücuttan zararlı toksinler de su orucu sırasında atılır.

Su Orucu ile Zayıflama

Modern dünyada ideal kiloda olmak sadece güzelliğin değil sağlıklı kalmanın da bir ölçütüdür. Her yaştan insan zayıflamak için farklı sağlık kürleri uygularken bir yandan da sağlıklarından ödün vermeden sonuca ulaşmayı ister. Teknik olarak Su orucu ile zayıflama yolunu tercih edenler sistemin temel olarak yağ yakma sistematiğine göre çalıştığını bilir.
Su orucu sırasında vücut enerji kaynağı olan karbonhidratları alamadığı için kendi yağlarını enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar. Yağların su ile birlikte erimesi ise kilo kaybının başlıca sebebidir.
Su orucu günümüzde zayıflamada tercih edilse de eski zamanlarda hastaları iyileştirmede de kullanıldığı bilinmektedir. Bu tekniği uygulayanların orucun 2 günden uzun sürmesi durumunda sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Doktor tavsiyesi olmadan uzun süreli su diyeti yapılması tavsiye edilmez.
Herhangi bir diyete başlayanların başlamadan önceki ilk sorusu kaç kilo verecekleridir. Su orucu için de su orucu kaç kilo verdirir? sorusu geçerli bir sorudur. Normal şartlarda günde en az 1.5 litre su tüketilmesi önerilir. Su orucu sırasında tüketilecek su miktarı günde 2 ila 3 litre arası olarak tavsiye edilir. Su tüketirken başka hiçbir gıda tüketilmemesi orucun istenilen faydayı sağlaması için önemlidir.
Sağlıklı bir orucun süresi 24 saat ila 72 saat arasında değişir. Su orucuna başlamadan önce vücudun hazırlanması, süreci rahat atlatmaya yardımcı olur. Ayrıca orucu bitirdikten sonra da beslenme diyetine özen göstermek metabolizma için önemlidir. Bununla birlikte su, vücuda zarar veren hücreleri de parçalayarak temizlediği için daha sağlıklı hücrelerin oluşmasına katkıda bulunur. Bu durumun da kanser ve kronik hastalık riskini de geciktirdiği bazı araştırmalarla desteklenmiştir.

Su Orucu Bittikten Sonra Nasıl Beslenmeli?

Vücudun kendi içinde bir çalışma sistemi vardır. Vücudu yeni sürece adapte ederken sistemini tamamen bozmadan, yavaş yavaş alıştırmak yerinde olur. Hem su orucu diyeti öncesi hem de diyet bittikten sonra beslenme gerekliliklerini yerine getirmek önemlidir.
Oruç öncesi vücudu hazırlamak için öğünleri azaltmak faydalı olurken su orucu tamamlandıktan sonra da tekrar yemeye başlarken yemeye küçük öğünlerle başlamak olası sindirim problemlerinin önüne geçer.
Oruç sırasında dinlenen sindirim sistemini tekrar aktive etmek için taze sıkılmış ve sulandırılmış meyve suyu, sebze suyu veya hafif çorbalar ile başlamak yerinde olur. Su oranı sonraki günlerde azaltılarak beslenme devam eder. Oruç sonrası besleyiciliği olan ancak kolay sindirilebilen gıdalar tercih edilmesi önerilir. Gıdaların iyice çiğnenmiş haliyle mideye gitmesi mideyi normal rutinine hazırlamaya yardımcı olur.
Metabolizmanın oruca alıştırılması ve sonrasında sıvı gıdalardan sonra yavaş yavaş rutin beslenmeye geçilmesi, oruç sonrası vücudu koruyan adımlardandır. Bununla birlikte herhangi bir sağlık problemi olanların oruca başlamadan önce genel sağlık durumları hakkında doktordan yorum alması sonrasında oruç sürecinde de gerekli sağlık kontrolünden geçmesi önemlidir.
Özellikle 7 gün su orucu süresi boyunca genel sağlık kontrolünden bağımsız olarak doktor kontrolü kesinlikle atlanmaması gereken bir adımdır. Hem öncesinde hem de sonrasında gıdaya dikkat etmek nasıl başlayacağını ve nasıl bitireceğini bilmek, bitirdikten sonra sıvı gıda ile başlamak, uzmanların önerdiği oranda su tüketmek sağlıklı bir oruç süreci için kritiktir.
Su orucu sonrası zamanla sağlıklı beslenmeyi de bir alışkanlık haline getireceği için insanların sağlıklı beslenme pratiği kazanabilmesi için önemli bir tekniktir. Doğru uygulandığı sürece de sağlık için oldukça faydalı olup su orucu sonrası beslenme de en az su orucu süreci kadar kritiktir.

Su Orucu Aşamaları

Su orucu nasıl yapılır? sorusunun cevabını su orucu aşamalarından bahsederek vermek yerinde olur. İlk olarak oruç zamanı olarak günlük hayatı olumsuz etkilemeyecek bir süreci planlamak gerekir. İkinci adım oruca mani olacak bir hastalık var mı? genel sağlık durumu su orucu tutmaya müsait mi? gibi soruların cevabının verilmiş olması gerekir. Eğer hem sağlık durumu hem de günlük yaşam uygunsa planlanan oruç zamanına göre organizasyon yapılır.
Kimler oruç tutmamalı? sorusu da oldukça sık sorulan sorulardandır. Yeme bozukluğu, diyabet ya da düşük kan şekerine sahip olan kişilerin doktor kontrolünde olsa dahi oruç tutması önerilmez. Diğer yandan alkol kullananların ve herhangi bir hormon hastalığı olanların yanında böbrek ve karaciğerlerinde sıkıntı olanların, kanser hastalarının ve herhangi bir bulaşıcı hastalığı olanlara da su orucu önerilmez.
Oruç tutma planı yapılırken süreye de karar verilir. Herhangi bir sağlık problemi olmayanlar için oruç süresi maksimum 3 günle sınırlanmalıdır. Bu sürede uzmanlar tarafından tavsiye edilen önerilere uyulması önemlidir.
Eğer oruç süresi 3 günden fazla sürecekse 3 günden sonraki sürenin doktor gözetiminde olması şarttır. Uzman ve deneyimli kadroların destek verdiği tesisler bu konuda idealdir. Araştırmalar 3 günden fazla oruç tutmak yerine belirli aralıklarla kısa süreli oruç tutmanın hem güvenli hem de sağlığa daha faydalı olduğunu söyler. Ayrıca Su orucu deneyimleri orucun sadece fiziksel değil mental olarak da hazır hissedilmesi gereken bir süreç olduğunu da söyler.
Hem fiziksel hem de mental olarak rahat olunan dönemler oruç için uygundur. Mümkünse evde olmak, o sırada herhangi bir zorunlu işte çalışmıyor olmak orucun pozitif sonuç vermesi için önem taşır. Oruca başlamadan önce günlük beslenmeden şeker ve işlenmiş gıdaların çıkarılmış olması da kritiktir.

Su Orucunda Neler Yenir?

Su orucu, tüm metabolizmayı temizlemeye yarayan bir oruçtur. Dolayısıyla su orucu sırasında bir şey yememek su dan başka bir şey içmemek tekniğin başarılı olması için temel kriterdir.
Özellikle sabah kahve içmeden uyanamayanların olası sorusu su orucunda kahve içilir mi? sorusudur. Ne yazık ki su orucunda su dışında bir şey içilmediği için kahve keyfini ötelemek gerektiğini başlamadan önce bilmek gerekir. Bunun yanında hazırlık aşamasında günlük alışkanlıkları gözden geçirilerek oruca başlanması da önemlidir ki böylece vücut fiziksel olarak hazırlandığı gibi zihinsel olarak da oruca hazırlansın.
Oruç tutmaya hazırlananlar sürecin çok kolay olmadığını bilmesi, öncesinden araştırma yapması ve uygulamayla ilgili güvenilir kaynaklardan bilgi alması süreci katlanabilir kılar. Diğer yandan 3 günden fazla tutulan oruçların doktor kontrolünde yapılması şarttır. Sadece su içilerek geçirilecek bu süreçte vücut dışardan enerji almayıp var olanı kullanmaya başladığı için halsizlik hissetmek normaldir.
Su orucu sağlıklı mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Vücudu otofajiye geçiren bu teknik vücuttaki hasarlı hücrelerin temizlenmesine katkı sağlayarak yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu destekler. Gerek yanlış beslenmeden gerekse yaşam koşullarından dolayı zamanla vücutta protein birikmesi ve hasarlı organeller ortaya çıkar. Bunun yanında hücre içi patojenler de zamanla vücuda zarar vermeye başlar.
Su orucu sırasında vücutta var olan yağlar yakılmaya başlayacağı için bu tür zararlı patojenlerin de temizlenmesi olasıdır. Su orucu yapanlar kısa ya da uzun süreli yapılan bu tür diyetlerin sağlık açısından iyi olduğunu söyler. Bununla birlikte başlamadan önce genel sağlık durumunun oruca müsait olduğundan emin olmak gerekir.

Su Orucu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Su orucu faydaları hakkında bir şeyler söylemeden önce suyun insan hayatındaki yerine değinmekte fayda var. Yetişkin bir insan vücudunda %60-70 oranında su olduğu düşünüldüğünde vücutta bu oran azaldığında sağlığın bozulacağını tahmin etmek zor olmaz. Bu oran bebeklerde ortalamanın üzerinde seyretse, yaşlılarda biraz daha az olsa da her halükârda kayda değer bir orandır.
Su, tüketilen yiyecek ve içeceklerle alınarak sindirim sistemi vasıtasıyla kana geçer. Kan dolaşım sistemi üzerinden vücuda dağılan ve kılcal damarlardan çıkan su ise dokulardaki sıvıyı oluşturur. Bir kısmı böreklere ulaşarak idrarla vücuttan atılsa da hala deri, sindirim ve solunum sistemiyle vücuttan atılacak kadar vücutta su vardır. Bu bir döngüdür. Su vücuda girer ve kullanıldıktan sonra bir kısmı atılır. Günlük sıvı alımı ve günlük sıvı kaybı birbirine eşit olduğunda vücutta bir problem olmazken su dengesinin bozulması ise sağlık problemlerini de beraberinde getirir.
Günlük su ihtiyacı yetişkin bir insanda 2500-2600 ml civarındadır. Araştırmalar insan vücudu yemek yemeden uzun süre yaşarken susuz ancak birkaç gün yaşama şansı vardır der. Bu bilgi suyun insan vücudu için önemini anlamak için önemli bir veridir. Dolayısıyla su orucu, yaşamın kaynağı olan su ile yapılan bir oruçtur.
Vücudun sağlık verileri dikkate alınarak yapıldığında kalp sağlığından kolesterole kadar birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Su orucu yapanların yorumları da orucun insan sağlığına katkısını kanıtlar niteliktedir.
Orucun iyi geldiği hastalıklar arasında; insülin direncine olumlu katkı sağladığı, stresi azalttığı, bağışıklığı güçlendirdiği, kanser hücrelerinde azalma sağladığı, yaşlanmayı geciktirdiği ve zihin sağlığına iyi geldiği gibi faydalar sayılabilir. Bunu yanında bağışıklık sistemine de olumlu katkı sağlarken kalp hastalığı riski, gastrit, huzursuz bağırsak, kabızlık, ishal, gaz ve iştah kaybına da iyi geldiği bilinmektedir. Bunların yanı sıra uygulayanlara duygusal ve ruhsal olarak da iç dünyalarını keşfetme olanağı sağlar.

Su Orucu Kaç Gün Yapılır?

Genel kanı su orucunun faydalı olduğu yönündedir. Su orucu kaç gün sürmelidir? Su orucu nasıl olur? gibi sorular hem sağlıklı yaşam ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen hem de kilo vermek isteyenlerin sıklıkla sorduğu diğer sorular arasında yer alır. Su orucu süresi sağlık durumu, oruca zihinsel ve fiziksel hazır olma durumuna göre değişkenlik gösterir.
Oruç sırasında biraz daha dinginlik gerektiğinden aşırı aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ayrıca iş performansını da etkileyebilecek bir süreç olduğundan mümkünse izinli olmak yerinde olur. Vücudun kendini temizlediği bu sürecin kolay olmadığı açıktır. İnsanın sadece su içtiğinde kilo almadığı düşünüldüğünde su orucunun dokuları canlandırarak metabolizma fonksiyonlarının onarıcı etkisi vardır.
Su orucu süresi 2 ila 7 gün arasında değişir. Bunun yanında 5 günlük su orucu tercih edenler de vardır. Her durumda amaç daha sağlıklı bir sürece adım atmaktır. Oruç sırasında vücuda hiçbir kalori girmediğinden birkaç gün kalori eksikliği yaşamak normaldir. İlk defa su orucu tutanların ilk önce 1 ya da 2 günlük oruçla başlamaları önerilir.
2 günden uzun süren oruçların tıbbi yardım eşliğinde yapılması tavsiye edilir. Ayrıca herhangi bir komplikasyon durumunda hemen sonlandırılması olası sağlık risklerinin önüne geçer. Ayrıca su orucu ile kilo verme mümkündür. Oruca kilolu başlayanlarda kilo verme daha hızlı gerçekleşirken düşük kilodakilerin kilo vermenin yanında daha yorgun hissetmeleri olasıdır.
Su Orucu Kaç Yaşında Tutulur?

Araştırmalar genel olarak 1 hafta su orucu süresinin herkes için güvenli olmadığı görüşündedir. Özellikle yaşlılar ve 18 yaşın altındakilere su orucu kesinlikle önerilmez. 18 yaş altı büyüme ve gelişme çağında olduğu için günlük olarak almaları gereken protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller önemlidir. Ayrıca metabolizmaları hızlı çalıştığı için sağlıklı kalmaları için ayrıca su orucu gibi bir teknik kullanmaya ihtiyaçları yoktur.
İleri yaştaki insanlar için de tehlikeli olabilecek bir süreçtir. Yaşlıların da diyetlerine ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiği için sadece su bu ihtiyaçları karşılamaz.
Su orucu çok hızlı kilo verdirse de verilen kilonun çoğunun karbonhidrat ve kaslardan olması sıkıntıdır. Sonrasında oluşan daha fazla yeme isteğinin verilen kiloları geri aldırması olasıdır. Ayrıca yanlış ve bilinçsiz yapılması durumunda insülin direnci ve diyabet riski oluşabileceği gibi vitamin ve mineral kaybından dolayı oluşabilecek şikayetler, halsizlik, yorgunluk gibi sonuçlara da yol açabilir. Bunun yanı sıra sağlık problemleri olanlar için de su orucu tavsiye edilmez. Özellikle uzun sayılabilecek 7 günlük su orucu yapanlar öncesinde birçok parametreyi değerlendirerek oruca başlamalıdır ki, olası risklerin önüne geçilebilsin. Yaş ve sağlık durumu bu süreçteki en önemli 2 parametredir.
Su Orucu Nasıl Bozulur?

1 günden 7 güne kadar varan su orucu süresinden sonra da bir süre daha dikkat edilmesi gerekir. Bazı insanlar uzun süre oruç tutmadan önce oruca 1 günle başlarlar. Peki, 1 günlük su orucu nasıl tutulur? Oruç tutmaya karar verdikten sonra bir gün önceden beslenmeyi düzenlemek gerekir. Bir gün öncesinin akşamından gıda alımını durdurmak önemlidir.
Oruç tutulduğu gün ise vücudun ihtiyacı olan 2-3 litre/13 bardak suyun gün boyunca tüketilmesi önerilir. Su orucunu bozmak gerektiğinde ise sıvı gıdalar ile başlayarak su tüketimine de mutlaka devam etmek gerekir. Sulandırılmış meyve suyu, çorba, haşlanmış sebze gibi besin değeri yüksek ve kolay sindirilebilir gıdalar vücudun tekrar kendisine gelmesine katkı sağlar.
Özellikle 7 ya da 10 gün gibi uzun süreli tutulan oruçlar tam orucun ortasında bozulduğunda vücudun yeni düzene alışması zaman alır. Oruç bozulduktan sonraki günleri planlamak da oruç sürecini planlamak kadar önemlidir. Hemen normal beslenmeye geçmemek, hazmı kolay ancak besin değeri yüksek içeceklerle başlayıp sebze ile devam etmek bir süre geçtikten sonra karbonhidrata ve en son şeker ve proteine geçilmesi önerilir.
Tuzun ise geçiş sürecinde tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Her diyette olduğu gibi su orucu da çok dikkatli yapılması gereken bir oruçtur. Uzman görüşü almadan, fiziksel ve mental olarak hazır olmadan su orucu tutmanın faydasından çok zararı olabileceğini unutmadan, bilinçli uygulamak fayda sağlar. Sağlığınız yerindeyse ve kendinizi hazır hissediyorsanız Vakıf Taşdelen’nin lezzetli suyuyla su orcunun keyfine varabilirsiniz!

Sipariş Ver